Novinky

 Sme.sk | Korzár | Košický

 

V Nižnej Myšli sa ešte stále búra

 

Vo východoslovenskej obci včera zbúrali ďalší dom. Ľudia dva mesiace po povodniach stále potrebujú pomoc.

NIŽNÁ MYŠĽA. Za pár minút včera bager zbúral dom na Hlbokej ulici v Nižnej Myšli. „Už som sa ním rozlúčil,“ hovoril Peter Pysz pri pohľade na poskrúcané oceľové profily. „Možno by sa tu dal postaviť nejaký ľahký montovaný domček. Len či budem mať peniaze.“

Zo svahu na kopci Várheď sa museli vysťahovať obyvatelia 34 domov, 25 domov už zbúrali. Manželom Pachovcom chlapi z osady včera pomáhali vytriediť kov a drevo zo sutín. „Možno postavíme ešte jeden. Musíme počkať, čo na to poisťovňa a štát,“ hovorí František Pach.

Geologický prieskum pásma je spolovice hotový, časť kopca vrtom odvodnili. „Vieme, kde sú šmykové plochy, poznáme príčinu zosuvu - spôsobila ho podzemná voda,“ vysvetľuje Ladislav Tometz z Technickej univerzity v Košiciach. Extrémne vysoký a naklonený svah sa určite nepodarí zastaviť. „Nie je možné ho sanovať, najmä z ekonomického hľadiska.“

autor: Mikuláš Jesenský                       Nižná Myšľa vyzerá ako po bombardovaní

 

Včera si bol starosta pozrieť dom Františka Semana. Po minulotýždňových dažďoch mu praskol múr na garáži, záhradu rozdelila na dve časti trhlina v zemi. „Neviem, čo si počnem,“ šepkal 84-ročný dôchodca. „Práve v tej časti je čelo zosuvu. Stačí, že pár dní poprší a je zle,“ pripúšťa Tometz.

Na účte pre postihnutých je asi 150-tisíc eur. „Zastupiteľstvo rozhodne, ako ich čo najspravodlivejšie rozdelíme,“ hovorí starosta Marián Karvanský.

Obecný úrad dostáva ponuky na bezplatné ubytovanie, zariadenie, elektrospotrebiče či potraviny. Poštou úrad zahltili najmä zásielky s použitým šatstvom. „Vážime si každú pomoc,“ hovorí starosta. Oblečenie však ľudia majú, potrebovať budú peniaze.

Do kontajnerových bytov sa zatiaľ nasťahovali len dve rodiny. Narýchlo postavené sídlisko už má vodovod, chýba však elektrina a kanalizácia.

Obec ponúkla ľuďom výstavbu domov so štátnym príspevkom. V dvojizbových bytoch by platili 150 eur mesačne. Podľa starostu nikto neprejavil záujem. „Kto by tam šiel? Je to pri vode, aj teraz všetko v tej časti zaplavilo,“ hovorí Pach.

 

Ľudia v Nižnej Myšli sa zmierujú s osudom

 

Vo východoslovenskej obci postihnutej katastrofálnym zosuvom svahu včera zbúrali ďalší dom. Ľudia bez domova sa nevzdávajú. Potrebujú ale pomoc.

Nižná Myšľa. Noc z 3. na 4. júna natrvalo zmenila život Nižnej Myšle. Po dlhotrvajúcich lejakoch sa dal do pohybu svah na kopci Várheď. Obyvatelia 34 domov sa museli vysťahovať, z 27 obydlí určených na asanáciu už 25 zbúrali, ďalších sedem je neobývateľných. Z viac ako stovky ľudí sa stali z večera do rána bezdomovci. A kopec pracuje ďalej.

Petr Pysz: Už som sa rozlúčil

Mohutná lyžica bagra včera za pár minút zbúrala dom na Hlbokej ulici. Peter Pysz ho zveľaďoval roky. Pred tragédiou vymenil staré okná za plastové, chcel sa pustiť do opravy strechy.

„Už som sa ním rozlúčil," hovorí majiteľ a dlaňou si stiera prach zo spoteného čela. Pri pohľade na poskrúcané oceľové íčka len bezmocne krčí ramenami. Zrejme ich bude treba rozpíliť a odviezť do šrotu.

„Život ide ďalej. Možno by sa tu dal postaviť nejaký ľahký montovaný domček. Od suseda viem, že krásne montované domy sa dajú postaviť z lodných kontajnerov. Len či na to budem mať peniaze."

Peter Pysz momentálne býva u mamy v Košiciach. Odmietol ísť do provizórnych kontajnerových bytov, ktoré obci predala košická radnica za symbolické euro. „Nech tam idú ľudia s rodinami. Určite to potrebujú viac. Ja som sám, slobodný, nejako sa už pretlčiem."

Pred vodou neušli

Po dvojgeneračnom dome manželov Pachovcov ostali len ruiny. Včera im chlapi z osady pomáhali vytriediť kov a drevo zo sutín.

„Drevo spália a železo odvezú do zberu. Aspoň oni nech majú z toho nejaký úžitok," rozmýšľa František.

Do zrekonštruovaného rodičovského domu sa nasťahovali pred ôsmimi rokmi. František urobil nadstavbu a prístavbu, architekti i statici mu všetko odobrili. Nikto nemohol tušiť, že kopec, na ktorom stál v minulosti údajne hrad, zničí ich celoživotné dielo.

„Niektoré domy majú sto i viac rokov. Tešili sme sa, že na kopci sa nám nič nemôže stať, že ujdeme pred vodou. Našla si nás. Zosuv poškodil základy."

František s manželkou a synom býva u svojej mamy. „Niektorí susedia sú na tom oveľa horšie ako my. Možno postavíme ešte jeden. Musíme počkať, čo na to poisťovňa a štát."

Život v neistote

Geologický prieskum zosuvného pásma je z polovice hotový. Odborníci čakajú na výsledky laboratórnych rozborov vzoriek pôdy, horizontálnym vrtom časť kopca odvodnili.

„Vieme, kde sú šmykové plochy, poznáme príčinu zosuvu - spôsobila ho podzemná voda. Spôsob a rozsah sanácie ale budeme môcť určiť až po definitívnom ukončení prác," vysvetľuje Ladislav Tometz z Technickej univerzity v Košiciach.

Geológovia sú si však istí, že svah na južnom okraji obce s extrémnou výškou a sklonom sa nepodarí zastaviť. „Jednoducho, nie je možné ho sanovať, najmä z ekonomického hľadiska. Japonci také niečo dokázali. A my nežijeme v Japonsku."

Ľudia v Nižnej Myšli žijú naďalej v neistote. Včera si bol starosta Marián Karvanský pozrieť dom Františka Semana. Po minulotýždenných dažďoch mu praskol múr na garáži, záhradu rozdelila na dve časti trhlina v zemi.

„Pivnicu mi zaplavila voda, v dome začína praskať omietka. Neviem, čo si počnem," šepká 84-ročný dôchodca. „Práve v tej časti je čelo zosuvu. Stačí, že pár dní poprší a je zle," pripúšťa geológ Ladislav Tometz.

Mikuláš Jesenský

 

Starosta: Potrebujeme pomoc

 

Nešťastie v Nižnej Myšli zmobilizovalo celé Slovensko. Ľudia, podnikatelia, malé i veľké firmy sa snažia bezmocným obyvateľom pomôcť. Na účte, ktorý založila obec pre postihnutých, je približne 150-tisíc eur.

„Zatiaľ sme neminuli ani cent," uviedol starosta Marián Karvanský. „Zastupiteľstvo rozhodne, ako ich rozdelíme, aby to bolo čo najspravodlivejšie."

Na obecný úrad dostávajú e-mailom najrôznejšie ponuky. Od bezplatného užívania bytov, domov či chát, cez zariadenie, elektrospotrebiče, potraviny. Keď pošta umožnila zadarmo posielať balíky s materiálnou pomocou, úrad zahltili zásielky najmä s použitým šatstvom.

„Vážime si každú pomoc. Ľudia, ktorí prišli o strechu nad hlavou ale majú čo na seba, z domov zachránili všetko, čo sa dalo. Bez finančnej pomoci sa však nezaobídu," dodáva starosta.

Do provizória v kontajnerových bytoch sa zatiaľ nasťahovali len dve rodiny, ktoré nemali kde skloniť hlavu. Narýchlo postavené sídlisko má už síce vodovod ale chýba elektrina a kanalizácia. Čaká sa na čerpadlá, ktoré by dokázali splašky v náročnom teréne s veľkým prevýšením odčerpať.

„Len sa bojím, ako tam budú žiť v zime," hovorí starosta.

Obec navrhla ľuďom bez domova výstavbu bytovky alebo radovú zástavbu s príspevkom zo štátneho fondu rozvoja bývania. V dvojizbových bytoch by platili 150 euro mesačne. Podľa starostu však nikto neprejavil záujem.

„Kto by tam šiel? Je to pri vode, aj teraz všetko v tej časti zaplavilo," hovorí František Pach.

Mikuláš Jesenský

 korzar.sme.sk/c/5490380/v-niznej-mysli-sa-este-stale-bura.html

utorok 3. 8. 2010 8:30 | Mikuláš Jesenský
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. © 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Súvisiace články:

+ V polozbúranej Nižnej Myšli rastie nové sídlisko

https://korzar.sme.sk/c/5437293/v-polozburanej-niznej-mysli-rastie-nove-sidlisko.html

+ V Nižnej Myšli pribudlo dvesto bezdomovcov

korzar.sme.sk/c/5407849/v-niznej-mysli-pribudlo-dvesto-bezdomovcov.html

V polozbúranej Nižnej Myšli rastie nové sídlisko

korzar.sme.sk/c/5437293/v-polozburanej-niznej-mysli-rastie-nove-sidlisko.html

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode